View Poll Results: Нужны ли русские школы в Армении?

Voters
11. You may not vote on this poll
  • Да

    6 54.55%
  • Нет

    5 45.45%
  • Затрудняюсь ответить

    0 0%
Page 7 of 13 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast
Results 61 to 70 of 130

Thread: Язык твой - враг мой?

  1. #61
    Быть чтобы любить Artur's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    994

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Не могу согласиться с тобой дорогой Артак. Если мы хотим досконально вникнуть в проблемы системы образования, просто обязаны рассматривать их с разных позиций. При этом вовсе не обязательно ограничиваться одним вопросом.
    Так будет не честно спора и дискуссии не получится. Это как в суде присяжных:

    - Имеет ли человек право на выбор типа и вида обучения?
    - Да имеет!
    - Должно ли быть обучение в арм. школе качественным?
    - Да, должно!
    Имеет право, говоришь, будет в ответе!? Тогда возникает другой вопрос -почему он (человек) не может реализовать эту прописную истину? Или почему школы некачественные?
    Поверь такое положение с запретом на выбор языка обучения был только и только в Армении ( впрочем с недавнего времени Украина тоже возникала. В своё время я просмотрел законы о языке почти всех стран бывшего СССР стран. Впрочем чтобы не быть голословным приведу пример позорный для нас. В Азербайджане где нарушаются права человек почти во всех сферах его жизнедеятельности в первом поссоветском законе о Языке Глава II Право граждан на выбор языка Статья 3 было зафиксировано.( цитирую дословно)
    "Гражданам Азербайджанской Республики гарантируется свобода выбора языка обучения,
    Народностям и этническим группам компактно проживающим на территори АР.предоставляется право посредством государственных органов республики организовывать на родном языке дошкольные учреждения, средние общеобразовательные классы, группы на родном языке в различного типа учебных заведениях.
    В учебных заведениях с обучением на ином языке обеспечивается изучение тюркского языка, являющегося государственным языком АР, как обязательного предмета". В 2005 году кажется у них вышел новый закон о языке, в котором такой главы уже нет. Могу только предположить что в рынок сам внес коррективы и в подобной главе отпала необходимость. Между тем по статистике тех времён до 80% населения АР. были русскоговорящие. В Грузии русскоговорящие составляли примерно 50% населения, а в Армении около 30%.
    Казалось бы Армения почти на 90% состоящая из титульной нации имеет возможность осторожно не калечая людей организовать переход на национальный язык обучения в школе. Не захотели, зато стимулировали выезд людей на поиск поступного им вида образования. Уехали те люди которые хотели учиться.
    Продолжение последует если когото оно заинтересует.
    Last edited by Artur; 05-16-2010 at 01:30 AM.
    Месть греет душу.

  2. #62
    Он самый Artak's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ереван-Торонто
    Posts
    1,378

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    «ՀՈ ՄԻԱՅՆ ՍԱՐԵ՞ՐԸ ՉԵՆ ՀԱՅՐԵՆԻՔԸ»
    Ըստ Ռուբեն Հախվերդյանի, բոլոր չարիքները ծնվում են տգիտությունից


    Ռուսախտից փրկվելու բանալին

    «Մարդիկ, ովքեր առաջարկում են ռուսալեզու դպրոցներ բացել, երեւի Նարեկացի չեն կարդացել, որը հրաշալի լեզու ունի... Բոլոր չարիքները ծնվում են տգիտությունից, դրա համար էլ շատերը վատ են խոսում նաեւ հեռուստատեսությամբ, գրական հայերենն աղավաղում ու այլանդակում են ամեն օր «Արմենիա» TV-ից սկսած՝ վերջացրած «Հ1»-ով, ցանկացած ալիքով կարելի է լսել այնպիսի հայերեն, որից հետո մնում է ականջները փակել կամ ուղղակի անջատել հեռուստացույցը: Կոմունիստական ժամանակներից եկած փտածությունը շարունակվում է, որովհետեւ ներկա սիստեմը նախկինի շարունակությունն է...Հիմա էլ հիվանդանոցներում շարունակում են ռուսերեն դեղատոմսեր գրել կամ տիկին Կլարային ասել՝ Կլարա Ամազասպովնա, առանց Հ-ի: Այն անասունները, որ հիմնեցին նման խոսելաոճ մեր հանրապետությունում՝ նախքան մեր պայծառ ժամանակները, երբեք իրենց՝ իրենց հայրենիքում չեն զգացել, իսկ հայրենիքը դա նախ եւ առաջ լեզուն է,- ասում է երգիչ, երգահան Ռուբեն Հախվերդյանը ու հավելում:- Ուզում եմ մի փոքր ստորակետ դնել ու այս առիթով մի բան պատմել: Մի անգամ Լոս Անջելեսում մի թաղ ընկա, որտեղ ռուսախոս հայերի հանդիպեցի՝ Պուշկինի եւ Չեխովի դպրոցն ավարտած: Նրանք ինձ հետ խոսում էին ռուսերեն ու ասում, թե կարոտել են հայրենիքը: Երբ զարմացած ասացի՝ բայց չէ՞ որ դուք ձեր հայրենիքում էլ արդեն հայրենիքում չէիք, այդ տգետները չհասկացան՝ ինչ նկատի ունեմ... Ասացի՝ չէ՞ որ Հայաստանում ապրելով խոսում էիք ռուսերեն, էստեղ էլ խոսում եք անգլերեն... Ցավոք, մեր ազգի մեջ ստրկամտությունը, կեղծիքը, քծնանքը, ինքն իրեն խաբելու հաճույքը էնքան շատ է, որ պահանջվում է վիրաբուժական կտրուկ միջամտություն: Կարծում եմ՝ լեզվի հարցում պետք է ուղղակի դիկտատուրա լինի, նույնը վերաբերում է նաեւ մշակույթին: Ես ծափահարություններով չեմ ողջունում բոլոր մշակույթի նախարարներին, որովհետեւ նրանք կեցվածքով ու խոսվածքով հիշեցնում են կենտկոմի հրահանգիչների, վերջին նախարարը նույնպես թշվառական մեկն է: Հարկ եղած դեպքում բոլորն իրենց հայրենիքն էլ կծախեն, լեզուն էլ, գերեզմաններն ու խաչքարերն էլ հետը: Օտարալեզու դպրոցների հարց բարձրացնողները չեն հասկանում, որ մեր հայրենիքը մեր լեզուն է նախեւառաջ: Այսօր ավելի հայ են մնացել Բեյրութի ու Լիբանանի հայերը, քան Հայաստանինը, որովհետեւ Հայաստանի հայերը վարակված են ռուսախտով, ամեն ինչում կապկում են ռուսներին: Տաքսի սերվիսների անուններից սկսած, խանութներով վեջացրած՝ օտար անուններ ունեն... Ասում են՝ Լուժկովը էսինչի ընկերն է, տո Լուժկովն ո՞վ է, գող-ավազակի մեկը, հայերի հետ ի՞նչ կապ ունի...»

    «Բոլոր կառավարություններն էլ գլխին դնելու բան չեն»

    Ռ. Հախվերդյանը օրինակներով է փաստում հայկական օտարամոլությունը: Հիշում է. «Տարիներ առաջ Հրազդանում մի ճանճահոտ քյաբաբանոց մտանք: Երբ ուզեցի զուգարան գնալ, որտեղից գարշահոտություն էր գալիս եւ ճանճերի ձայն լսվում, դռան վրա գրված էր՝ open: Այնպիսի տպավորություն էր՝ կարծես անգլիացիները խմբով վազելով գալու են, որ օգտվեն այդ պետքարանից: Նման ստրկամտությունը հիմնականում ռուսական դպրոց ավարտած մարդկանց է բնորոշ, որոնք կոմպլեքս ունեն հայերենի նկատմամբ. նրանք ատում են այն, ինչը չգիտեն: Քանի որ բոլոր կառավարություններն էլ, մեղմ ասած, գլխին դնելու բան չէին, նույնն էլ բոլոր նախագահները, մշակույթը դարձել էր երրորդական, չորրորդական ինչ-որ բան: Մինչդեռ, մշակույթի նախարարը պետք է լինի ամենաինտելեկտուալը եւ մնացած նախարարությունները պետք է ենթարկվեն հենց մշակույթի նախարարությանը, որովհետեւ մշակույթ է ե՛ւ հողագործությունը, ե՛ւ սպորտը, ե՛ւ արվեստը, ե՛ւ հարցերի հարցը՝ լեզուն: Այնպես որ, եթե հայրենիքում չենք խոսում հայերեն՝ ուրեմն հայ չենք: Եթե մարդը գիտի Չայկովսկի, բայց չգիտի Կոմիտաս, նա որեւէ արժեք մեր հասարակության համար չի ներկայացնում: Ցավոք, մեր կուսակցություններն էլ ավելի շատ պաշտպանում են իրենց կուսակցական շահերը, քան ժողովրդինը, որովհետեւ կուսակցական շահերը կախված են իրենց տնտեսական շահերից: Ու որպեսզի վատամարդ դուրս չգան կառավարության կամ ղեկավարության առաջ, եթե նրանց չեն քծնում, գոնե ձենները կտրած են մնում: Իսկ մեզ ձենները կտրած կուսակցություններ պետք չեն, հարկավոր են ճշմարտությունն ասողներ... Մեզ համար տհաճ է նաեւ, այսպես ասած, KBH-ային կուլտուրան, որին կոմերիտական խանդավառությամբ ծառայող մի քանի նախկին երիտասարդներ հիմա շատ ազատ եթերով խոսում են... ոչ հայերեն, նրանց խոսքի շարահյուսությունն ու շեշտադրությունը հայերեն չէ: Ռուսաստաններում նրանք շեշտում են, որ հայ են, չնայած հայ չեն, որովհետեւ հայերեն խոսել չգիտեն, իսկ Հայաստանում ամաչում են՝ հանկարծ ռուսերեն շարահյուսության մեջ սխալ չանեն и говорят очень красиво на русском языке: Մինչեւ էդ այլանդակներից, KBH-ային կուլտուրայից էս ազգը չպրծնի, որեւէ լավ բանի չենք կարող հասնել: Մինչեւ նախագահը չդադարի «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան տալ Ալլա Պուգաչովա կոչված թյուրիմացությանը ու նրա նմաններին, որեւէ բանի չենք հասնի: Ախր Ալլա Պուգաչովան ո՞վ է, իրենց ռաբիսի հայտնի ներկայացուցիչը... ճիշտ է, մեծ փողեր ունի, բայց տխմար երգչուհի է, իրեն որեւէ մեծ ամերիկյան երգչուհու, օրինակ՝ Շադեի հետ, չես համեմատի»: «Առավոտի» դիտարկմանը, որ տեղական ռաբիսի ներկայացուցիչներն էլ վաստակավորի կոչում են ստանում, Ռուբեն Հախվերդյանն այսպես արձագանքեց. «Քանի որ մեր ղեկավարությունը արվեստից հասկանում է ճիշտ այնքան, որքան խոզը տուրնիկից, դրա հետեւանքը, բնականաբար, էն պիտի լինի, որ այսպիսի պաստառներ կախեն՝ իմ դուդուկն իմ զենքն է... Էդ տխմարությանը պիտի վերջ դնել: Կամ՝ մի այլ պաստառում գրված է՝ ես սիրում եմ քեզ... Ով ում է սիրում՝ անհայտ է: Կանգնած է իմ մտերիմ Հրանտ Թոխատյանը իր երեք զավակների հետ ու ասում է՝ ես սիրում եմ քեզ: Պարզ չէ՝ իր երեք կանանցից ում է սիրում, զավակների՞ն է սիրում, թե՞ մեկ ուրիշի, չեմ հասկանում...»:

    Ռ. Հախվերդյանը կարծում է, որ այսօր ազատ կարծիք հայտնելու դեֆիցիտ կա, երբ որեւէ մեկին քննադատում են, մարդիկ մտածում են՝ հետը լավ չէ: «Հրանտ Թոխատյանի հետ մտերիմ եմ, բայց եթե նա վատ դեր խաղա, չե՞մ ասի՝ Հրանտ ջան, լավ չէր: Օրինակ՝ այն հաղորդումը, որ ինքը վարում է, խայտառակ բան է, ինքը լավ դերասան է, բայց վատ վարող: Խոսքս հատկապես վերջին հաղորդումներից մեկին է վերաբերում, որտեղ Պրոֆ կոչեցյալը, որի գանգը իրոք ազիատի գանգ է, ասաց, թե իբր մենք ազիատ ազգ ենք: Գուցե ինքը իսկապես ազիատ է, որովհետեւ իր գանգի կառուցվածքը դա է փաստում, իմը՝ օրինակ, օրինական եվրոպական կառուցվածք ունի, ես սպիտակ՝ արմենոիդ ռասա եմ: Եթե ինքն իրեն համարում է ազիատ, դեմ չեմ, քանի որ ինքը ռաբիսի ներկայացուցիչ է: Նա նաեւ Կոմիտասին քառակուսի է անվանում, Հրանտ Թոխատյանն էլ հաղորդման ժամանակ ժպտում է, փոխանակ ասի՝ դա էդպես չի, բայց չասաց, որովհետեւ ուղղակի Կոմիտասին չգիտի»: Մեր զրուցակիցը կողմ է դասական ուղղագրության վերադարձին, ասում է՝ դրա ջատագովներն իրեն համոզել են իրենց տեսակետի իրավացիության մեջ, փոխարենը՝ «Եթե հանկարծ ռուսական դպրոցները վերաբացվեն, տգետների քանակը կշատանա հանրապետությունում... Տղերքը դրա համար են արյուն թափել Ղարաբաղում, որ մեզ ռուսացնե՞ն»: Հախվերդյանը նորից օրինակներով է խոսում. «Ղարաբաղցիները կարգին ժողովուրդ են, բայց էնտեղ երբեք հայկական անուն չեն դնում մարդու վրա՝ կամ Արկադիկ են, կամ Սերժիկ, կամ չգիտեմ ինչ: Դա նույնպես ռուսաֆիկացման արդյունք է: Այնտեղ մարդիկ իրենց ավելի շատ ռուս էին զգում, որովհետեւ զզված էին թուրքերից, Հայաստանի հետ էլ կապ չկար: Իսկ մենք հայրենասիրությամբ սնվել ենք Լիբանանից, քանի որ այնտեղ դաշնակցություն կար, որն ազգային կուսակցություն է: ՀՅԴ-ն մշակույթի վրա մեծ ազդեցություն է թողել ու միայն էդ իմաստով է հեղափոխական, թե չէ մնացած իմաստներով ես շատ խորը կասկածներ ունեմ»:

    ԱՌԱՎՈՏ
    - В этом гостиница Я директор!

  3. #63
    Быть чтобы любить Artur's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    994

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Благодарю за уважительное отношение к национальному языку общения на форуме МЕРОНК. Статья очень актуальна, жаль только не понял о чем речь в ней. Между тем наверное на форуме есть и другие русскоязычные пользователи, которым было бы интересно узнать мнение опозиционной газеты, полурупора партии ЧЛЕНОМ которой является ЛТП.
    Проявленное неуважение к ним равно как и ко мне - шокирует. Спасибо за урок.
    Last edited by Artur; 05-18-2010 at 04:44 PM.
    Месть греет душу.

  4. #64
    Он самый Artak's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ереван-Торонто
    Posts
    1,378

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Артур джан, почему так резко? На сайте просто не было русского перевода, вот и поставил армянский. Это интервью Рубена Ахвердяна, где он говорит и о русских школах в том числе. Попробовал гуглом перевести - не то. Не во всем с ним согласен. Но все же, подумал кому-то будет интересно.

    Аравот хоть и имеет к аод и лтп отношение, но уверен, что сам Рубен Ахвердян, мягко говоря, не из их команды.

    А вообще довольно второсортная газета
    - В этом гостиница Я директор!

  5. #65

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Арт, что ты так болезненно всё воспринимаешь??

    чем больше я читаю рассуждения тех, кто "За", тем больше я убеждаюсь в правоте тех, кто "Против"!

    Я вот "За" за то, чтобы популяризировать армянский язык, чтоб ребёнок без вреда для себя и для своего образования (чтоб не отстал от программы) мог учить армянский(по какому принцыпу я выше написала), а основным аргументов тех, кто "За" является то, что армянский язык такой отстойный, что и человеком не станешь выуча его!
    -----
    и поэтому, я сейчас поддерживаю тех, кто "ПРОТИВ"!
    Где Крест, там и распятие! Где распятие, там и воскресение!

  6. #66
    Хочу в отпуск Borgir's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Erevan
    Posts
    107

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Quote Originally Posted by Artak View Post
    Ну, допустим, автор темы назвал ее немножко провокационно, если не сказать националистично.
    К сожалению не вижу возможности редактировать опрос. Но, вижу что тема всеми понята правильно, несмотря на мою провокацию

    Мое мнение неизменно. Открытие русских школ сейчас опасно. Не надо было их закрывать в 90-х. Не надо было уменьшать количество уроков русского. Мы моноэтническое государство. Мы не общаемся внутри Армении с другими национальностями, как в бельгии, где свободно говорят на английском, французском, немецком и фламандском. Для связи с внешним миром мы просто обязаны знать русский и английский.

    Кто-то из радикально настроенных сейчас предлагает переводить все на армянский. Но и это конечно смешно. Ничего с русского переводить не надо. Плавали, знаем. Лучше нормально учите детей русскому в нормальной школе. Что мешает, например, дать возможность ученику 10 класса выбрать на каком языке учиться с 10 по 12 классы? Пусть иноязычными будут лишь старшие школы (аваг дпроц).

    Вся проблема в том, что большинство кинеться пробивать своих детей в иноязычные (по большей части и английские) школы. Но уровня там не будет. как нет и в армянской школе. И появится поколение других армян. Друхих. Не плохих и не хороших. Но уже других. Если задача провительтсва разделение уже немало разделенного армянског народа еще и по таакому признаку, то они идут в правильном направлении.

    Влияние иностранной культуры будет очень сильным для школьника. Он сформируется под влиянием чужой культуры. Чего не будет, если он будте изучать все предметы с 10-го класса, когда он уже будет более или менее сформированным человеком.

  7. #67
    Он самый Artak's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Ереван-Торонто
    Posts
    1,378

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Несколько постов из ЖЖ насчет иноязычных школ в европе.

    lendrosh пишет
    Сегодня ходили по международным школам Гааги, выбирали школу для сына. Были в британской, американской, французской, европейской. Так вот, ни в одну из них, обычный голландский ребенок пойти не может, даже если его родители будут готовы оплатить обучение (стоит от 3 до 15 тысяч евро в год). Исключения делаются для детей из семей, которые собираются переезжать, и для детей, у которых один из родителей гражданин другой страны.

    При этом, почему-то самыми большими полиглотами в Европе считаются именно голландцы.

    За что купил, за то и продаю, комментировать не буду. Единственное скажу - տխուրա:
    Там же пост saramarabu
    В Лунде есть школа, недавно открыли, на английском. Там могут учиться лишь те, кто живет в Швеции временно, или же собираются уехать скоро. Не шведы.
    Из шведов лишь те, у кого один из родителей не швед, или же те, кто никогда в Швеции не жили. Но учиться смогут в этой школе лишь временно.
    - В этом гостиница Я директор!

  8. #68

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Ашотян требует продолжения банкета. Уже не знаю что и думать. Как говориться, заставь дурака молиться ...

    Министр сказал о ряде нововведений . В частности, в следующем году будет обязательной сдача TOEFL в магистратуре, будут ужесточены требования для экзаменов в аспирантуру, будет повышен минимальный балл, что создаст возможность сократить коррупционные риски.
    Если кто не знает, тоефл, это стандартизованный тест на знание английского языка (в его североамериканском варианте), сдача которого обязательна для не англоязычных иностранцев для поступления в вузы США и Канады.

    Т.е. студент, которуй проучился 15 лет в армянской школе, где не учили ему сдавать тоефл, должен будет снова заплатить репетитору (как при поступлении в вуз)+ еще 225$, чтобы поступить в магистратуру. А ведь результаты теста действительны только в течение 2-х лет, т.е. по окончании магистратуры ему снова нужно будет сдавать тест.

  9. #69
    девочка с характером *Анютка*'s Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Moscow City
    Posts
    32

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Я не вижу ничего плохого в том, чтобы студенты сдавали тоефл. Это им в жизни может понадобится. И в конце концов, знание не бывает лишьним. А насчет русских школ скажу, что хорошо, когда у родителя есть выбор. Может конкуренция и поможет армянской школе стать лучше?

  10. #70
    Андроид Rebecca's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,688

    Default Re: Нужны ли русские школы в Армении?

    Ребят, вот извините меня за ради Бога...

    Мне вот ваще непонятны слова о конкуренции. Т е, я так понимаю, каким-то волшебным образом можно в стране нашему министру образования сделать хорошие школы? И каким-то волшебным образом причина в этом - в русском языке преподавания?

    Вот почему в других странах (о которых говорилось, типа, везде есть иностранные школы, а оказалось на самом деле, как сказал Лендрог и Сарамарабу, что местный контингент НЕ МОЖЕТ обучать своих детей в них) образование на родном языке - не английском, и не русском - можно сделать качественным, а на армянском - нет. ))))) Вот объясните мне конкретно. Объясните те, кто с умным видом о конкуренции говорит. Раз вы, ребят, говорите о конкуренции, значит, знаете причину того, что с теми же преподавателями, с теми же программами, но на русском обо - образование - разом повысится...

    Тогда объясните мне пожалуйста, почему то же самое Ашотян не может сделать на армянском языке? ))))))))
    Я чувствую, что мы на грани грандиозного шухера.

Page 7 of 13 FirstFirst ... 34567891011 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •